Реформа ринку електричної енергії полягає у тому, що ціна на неї формується як на товар. Встановлення тарифів для непобутового (промислового) споживача відбувається на основі попиту та пропозиції.
Протягом першого місяця функціонування нового ринку електричної енергії постачальники і кінцеві споживачі зіштовхнулись із 3-ма основними проблемами:
-
Зростання цін. Відбулось збільшення вартості на електроенергію для кінцевих споживачів (підприємств).
- НАЕК «Енергоатом» перестав бути гравцем нового енергоринку України. Із врахуванням того, що атомна енергія найдешевша і лише 10% її генерації постачається промисловим об’єктам, а 90% – йде на потреби населення (згідно нової моделі ринку), виникає дефіцит дешевої атомної електроенергії для підприємців, що тепер змушені купувати дорожчу енергію теплової генерації.
- Подорожчання тарифу на передачу електричної енергії від 6 коп./кВт до 37 коп./кВт, тобто майже на 600%.
- Збільшення в загальному енергобалансі сегменту електроенергії з відновлюваних джерел енергії (далі – ВДЕ).
Прогнозувався ріст ціни на електричну енергію аж на 40-50% від фактичної, проте відбулось зростання лише на 20-30%, що майже у 2 рази менше. Три причини, що передували підвищенню:
ДП «Гарантований покупець» купує її за середньозваженою ціною, яка у 3 рази перевищує ринкову. Відповідно, коли відбувається збільшення частки ВДЕ, зростає також і кінцева ціна на електроенергію. «Гарантований покупець» відпускає в мережу 60-70% енергії постачальникам універсальних послуг для забезпечення потреб населення, а залишок — через ринок електричної енергії «на добу наперед» (далі – РДН), щоб компенсувати збитки від продажу електроенергії населенню. Причому «Гарантований покупець» виходить на РДН з ціною, що вже є наближеною до встановлених максимальних обмежувальних цін, що разом з вартістю теплової генерації сприяє їх підвищенню.
Дефіцит електроенергії. На РДН та внутрішньодобовому ринку виник дефіцит електроенергії. Передумовою цього стало те, що більша половина всіх потужностей теплової генерації реалізується в сегменті двосторонніх договорів, що провокує формування дефіциту пропозицій в інших частках ринку. Причиною дефіциту, як вважають постачальники, могло стати те, що генеруючі компанії не захотіли постачати електроенергію за низьким тарифом. Зокрема ТЕС продавати електроенергію вночі невигідно, так як «нічний» тариф нижчий за «денний» більше ніж удвічі. Теплова генерація має можливість вийти на ринок небалансів і продати цей же об’єм дорожче на 15%. Ціна на небаланси. Згідно із правилами Нового ринку ОСР повинні завантажити дані про укладені з кожним постачальником договори до системи ММS (Market Management System). Виходячи із цих даних, розраховується ціна,той час енергетична система виявилась не повністю готовою до викликів, який несе за собо зя якою на ринку енергобалансів буде продаватись електрична енергія. Результати першого місяця функціонування ринку показали, що ОРС не внесли в систему в повному обсязі всю інформацію про договори. Це спричинило неможливість в Укренерго розрахувати ціну для «небалансів». Тарифи для постачальників, які працюють на РДН, розраховували на підставі операційних даних. Станом на сьогодні до системи MMS завантажено всю інформацію. Після того, як Укренерго визначить вартість на небаланси відповідно до правил нового ринку, постачальники перерахують ціну електроенергії, яка була подана, і проведуть коригування за розрахунками із кінцевими споживачами.Реформа ринку електроенергії визнається наймасштабнішою і найвагомішою з усіх реформ в економіці, що були прийняті за всю історію незалежності України. Хоча після запуску нового ринку у перший же місяць виникали суттєві проблеми, проте успішний подальший досвід ведення справ показав, що назвати цю реформу провальною – некоректно.
На той час енергетична система виявилась не повністю готовою до викликів, який несе за собою рринок електричної енергії.
Проте, потрібно відмітити, що ми маємо усі шанси для створення моделі енергетичного ринку європейського рівня за умови постійної роботи над покращенням та оптимізацією технічної й нормативної баз.