Таку думку у ході
«Питання (запуску нового ринку е/е з 1 липня, – застос.ред.) дуже складне, тому що воно зв'язане з технічними нюансами. І ми як міжнародні партнери України, звичайно, зацікавлені в тому, щоб ринок працював і працював безперебійно. І щоб цей перехід пройшов гладко... Ми розуміємо, що в принципі ринок можна хоча б частково відкривати 1 липня, але у нас є таке відчуття, що є ще дуже багато різних невирішених питань... Моя оцінка полягає в тому, що (запуск ринку, – застом.ред.) – це дуже амбітно, у нас залишилося п'ять тижнів, і ми напевно не встигнемо все зробити до 1 липня », – зазначив він.
Торстен Воллерт додав, що міжнародні партнери України ще в квітні зверталися до Кабміну і Міненерго зі своїми зауваженнями та рекомендаціями щодо запуску ринку, проте чиновники досі на це звернення не відреагували, а також не вжили заходів щодо безпечного та успішного запуску ринку з 1 липня.
За його словами, на сьогодні не зовсім зрозуміло, який є поетапний план переходу ринку е/е на ринкові умови, щоб запуск був «безперебійним, без стрибка цін, без витіснення якихось гравців ринку і т.д. Щоб всі учасники ринку мали можливість поетапно підготуватися до відкриття ринку», – зазначив він.
Як уточнив Торстен Воллерт, в ЄС виступають за відкриття ринку, «але не за всяку ціну».
«Ми б хотіли, щоб перший етап відбувся 1 липня, а потім був якийсь чіткий план дій: другий етап, третій етап, четвертий етап, який повинен бути прагматичний. І ми готові там брати участь», – пояснив Торстен Воллерт, зазначивши, що зараз на даному етапі підготовки запуск ринку був би передчасним.
Нагадаємо, раніше
В ЄБРР не розуміють, як можна впровадити новий ринок в заплановані терміни. При цьому, як відзначають в банку, Україна «семимильними кроками» рухається до запуску лібералізована моделі е/е з липня в умовах недостатнього тестування механізму взаємодії всіх елементів ринку, відсутності прописаного в законодавстві процесу поступового впровадження нового ринку, а також низької ймовірності прийняття Верховною Радою рішення про перенесення дати старту. На цьому тлі відсутня впевненість, у тому числі й у інвесторів, в стабільній роботі енергосистеми, вважають в ЄБРР.